Hayal İklimine Yelken Açan Şair : Ali Mümtaz Arolat

Hayal İklimine Yelken Açan Şair : Ali Mümtaz Arolat  • Tedarik: 2 Gün
  • Gönderim: 3 Gün
%28.00 indirim 13,00 TL 9,10 TL
Tükendi

II. Meşrutiyet sonrası meydana gelen edebi faaliyetler edebiyatımızın gelişmesine olumlu yönde tesirde bulunurken dönemin sanatkarları da kalem tecrübeleriyle farklı türlerin edebiyatımıza yerleşmesine katkı sağlamışlardır. Bu dönem Servet-i Fünun topluluğunun etkisinin devam etmesi Milli Edebiyat'ın hazırlık safhasında olması Nayiler ve Nev-Yunanilik gibi kısa da olsa farklı edebi endişeleri taşıyan sanatkarları bünyesinde bulundurması bakımından önemlidir. Dönemin derinlikli bir biçimde anlaşılması için devrin şair ve yazarlarını daha yakından incelememiz ve onların eserlerini detaylı bir tahlile tabi tutmamız gerekmektedir.

Ali Mümtaz Arolat, 1918 ve 1926 yılları arasında yoğun olarak şiirle ilgilenmiş ve Milli Edebiyat anlayışına hece vezniyle kaleme aldığı şiirleriyle bağlı kalmıştır. Dönemin bir çok edebiyat mecmualarında yerini alan Cumhuriyet öncesi ve sonrasında yayımlanan iki de şiir kitabı bulunan şairin, hemen hemen tüm edebiyat tarihlerinde adı geçmektedir. Ancak bu bilgiler eksik ve birbirinin tekrarı olduğu için şairin edebi yönünü şiirlerinin özelliklerini ortaya koymaktan uzaktır.

Ahmet Haşim ve Yahya Kemal'in temsilcisi olduğu " Saf Şiir " anlayışı etrafında şiir kaleme almış olan Abdülhak Hamit Tarhan'ın "Ben daima bu genç şair gibi yazmak istemişimdir." dediği Ali Mümtaz Arolat "Hayat , İnsan, Eser" bakış açısını merkeze alan bu incelemeyle edebiyat tarihlerinde hak ettiği yeride almış olacaktır.

 

ISBN 9786053421771
Sayfa Sayısı 168 Sayfa
Baskı 1.Baskı 2014
Cilt / Kağıt Ciltsiz 2. Hamur
Basım Tarihi 2014 Türkiye
Kategori Türk Edebiyatı , Şiir , Araştırma-İnceleme-Referans
Yazar İbrahim Tüzer
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

KARGO ÜCRETİ 4 LİRADIR. 70 TL ve üzeri kargo ücretsizdir.

KAPIDA ya da ŞUBEDE ödemelerde (1 lira da olsa bin lira da olsa aynıdır) 4 lira tahsil ücreti alınmaktadır.

Tahsil ücreti ödemek istemiyorum diyorsanız web üzerinden kredi/banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Stokta olmayan ürünlerin tedarik süresi ortalama 2 iş günüdür. İmzalı gelen ürünlerde bu süre 5 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Ürün tedarik edildikten sonra İstanbul içi 2 iş günü, İstanbul dışı 3-4 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Kitapokur.com olarak kargolarımızı PTT Kargo ile göndermekteyiz.

Diğer sorularınız için hafta içi 9-18 saatleri arasında 0850 471 71 71 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. 0850 471 71 71 numaralı hattımız aynı zamanda Whatsapp hattımızdır. Whatsapp üzerinden 7/24 mesaj atabilirsiniz. Mesai saatleri dışında da olsa en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Çok Satanlar