Türkiye İşçi Partisi ve Kürtler

Türkiye İşçi Partisi ve Kürtler  • Tedarik: 2 Gün
  • Gönderim: 3 Gün
%22.40 indirim 17,50 TL 13,65 TL
Satışa Kapalı

Bu derlemede Tarık Ziya Ekinci TİP’in Kürt illerindeki ilk örgütlenmesinde genç mollaların rolüne ve Suriye Komünist Partisi’nin etkisine işaret ettikten sonra Mehmet Ali Aslan ve Kemal Burkay’ın yazılarının damgasını vurduğu Yeni Akış dergisi ile birlikte TİP içindeki Kürt aydınlarının düşünsel-ideolojik hareketinin doğuşunu irdeliyor. TİP içindeki ihtilâfta o zamanki adıyla Doğu Gurubu’nun tutumunu değerlendiren Ekinci, TİP IV. Büyük Kongresi’nde Kürt sorunu ile ilgili alınan karar sürecinin ayrıntılarını veriyor. 2. TİP’in kurucuları arasında yer alan Tarık Ziya Ekinci, 12 Mart 1971 sonrasında kurulan bağımsız Kürt siyasal örgütlenmelerini ve bunlara TİP’in yaklaşımını değerlendirmenin yanı sıra TİP’in Anayasa Mahkemesi tarafından Kürt sorunu ile ilgili aldığı karar gerekçesiyle kapatılmasının verdiği ihtiyatlık ve 2. TİP’te ağırlıklı bir Doğu Gurubu’nun bulunmaması nedeni ile, 1975-1980 arası dönemde Kürt adının Partide anılmadığı tespitini yapıyor. 12 Eylül sonrasında yurtdışında Behice Boran’ın önderliğindeki TİP’in Sol Birlik içinde yer almasının, köklü bir değişiklik olduğu belirlemesinin ardından konuya ilişkin gelişmeleri aktarıyor.

ISBN 9789758683932
Sayfa Sayısı 120 Sayfa
Baskı 1.Baskı 2010
Cilt / Kağıt Ciltsiz 2. Hamur
Basım Tarihi 2010 Türkiye
Kategori Azınlıklar, Etnik Sorunlar , Kurumlar, Örgütler , Politik Akımlar - Hareketler , Türkiye Siyaseti ve Politikası
Yazar Tarık Ziya Ekinci
Yayınevi Sosyal Tarih Yayınları

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

KARGO ÜCRETİ 4 LİRADIR. 70 TL ve üzeri kargo ücretsizdir.

KAPIDA ya da ŞUBEDE ödemelerde (1 lira da olsa bin lira da olsa aynıdır) 4 lira tahsil ücreti alınmaktadır.

Tahsil ücreti ödemek istemiyorum diyorsanız web üzerinden kredi/banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Stokta olmayan ürünlerin tedarik süresi ortalama 2 iş günüdür. İmzalı gelen ürünlerde bu süre 5 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Ürün tedarik edildikten sonra İstanbul içi 2 iş günü, İstanbul dışı 3-4 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Kitapokur.com olarak kargolarımızı PTT Kargo ile göndermekteyiz.

Diğer sorularınız için hafta içi 9-18 saatleri arasında 0850 471 71 71 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. 0850 471 71 71 numaralı hattımız aynı zamanda Whatsapp hattımızdır. Whatsapp üzerinden 7/24 mesaj atabilirsiniz. Mesai saatleri dışında da olsa en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

İndirimli Setler

Çok Satanlar