BKP’nin Türkçe Yayın Organı Ziya Gazetesi (1920-1923) ve Türkiye

BKP’nin Türkçe Yayın Organı Ziya Gazetesi (1920-1923) ve Türkiye  • Tedarik: 2 Gün
  • Gönderim: 3 Gün
%22.40 indirim 20,00 TL 15,60 TL
Tükendi

Yalnızca Bulgaristan için değil, Türkiye’nin o yıllardaki siyasal, toplumsal ve düşünsel tarihi bakımından da önemli bir kaynak oluşturan Ziya Gazetesi, Bulgaristan’da Birinci Dünya Savaşı ertesinde Halk Çiftçi Birliği önderi (ve ilk cumhurbaşkanı) Aleksandır Stamboliyski’nin kurduğu liberal ve ilerici (ayrıca Türk dostu ve Kurtuluş Savaşımızın destekçisi) koalisyon sırasında Bulgaristan Komünist Partisi (Dar Sosyalistler) tarafından yayımlanmıştır. Bu kitapta, Ziya’da çıkan Türkiye ve özellikle Türk solu hakkındaki haber ve yazılarla Türkiye mektuplarından örnekler yer alıyor. Koleksiyonun sonlarına doğru bu tür yazıların çoğaldığı, gazetenin adeta Türkiye’de çıkan sol bir yayın organı görünümü aldığı dikkati çekecektir. İstanbul Komünist Grubu Genel Sekreteri Dr. Şefik Hüsnü "O. Masdar" imzasıyla KEYK Başkanlığına gönderdiği 22 Ocak 1922 tarihli Fransızca raporda Ziya için şunları söylüyor: Yayın olarak, Sofya’daki Ziya’dan kimi yararlar sağlıyoruz. Ne var ki bu gazete içerik bakımından son derece fakir. Nihayet dört sayfa olarak yayınlanması talebimizin kabul edildiğini memnuniyetle öğrendik. Yazı kuruluna İstanbul’dan bir komünist redaktör katıldığı takdirde, "Ziya" kentimiz işçileri açısından birden bire değerli bir eğitim aracı haline gelecektir. Teşkilat bürosu, Balkan Komünist Federasyonu Yürütme Kurulu’na bir delege gönderme kararı verdiği takdirde, bu yoldaş "Ziya" redaksiyonuyla da ilgilenmekle görevli olacaktır.

ISBN 9789758683826
Sayfa Sayısı 92 Sayfa
Baskı 1.Baskı 2009
Cilt / Kağıt Ciltsiz 2. Hamur
Basım Tarihi 2009 Türkiye İstanbul
Kategori Araştırma - İnceleme
Yazar Mete Tunçay
Yayınevi Sosyal Tarih Yayınları

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

KARGO ÜCRETİ 4 LİRADIR. 70 TL ve üzeri kargo ücretsizdir.

KAPIDA ya da ŞUBEDE ödemelerde (1 lira da olsa bin lira da olsa aynıdır) 4 lira tahsil ücreti alınmaktadır.

Tahsil ücreti ödemek istemiyorum diyorsanız web üzerinden kredi/banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Stokta olmayan ürünlerin tedarik süresi ortalama 2 iş günüdür. İmzalı gelen ürünlerde bu süre 5 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Ürün tedarik edildikten sonra İstanbul içi 2 iş günü, İstanbul dışı 3-4 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.

Kitapokur.com olarak kargolarımızı PTT Kargo ile göndermekteyiz.

Diğer sorularınız için hafta içi 9-18 saatleri arasında 0850 471 71 71 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. 0850 471 71 71 numaralı hattımız aynı zamanda Whatsapp hattımızdır. Whatsapp üzerinden 7/24 mesaj atabilirsiniz. Mesai saatleri dışında da olsa en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Çok Satanlar