Küçük Prens Kitabının En Güzel Alıntı Sözleri

Bakıldığında bir çocuk kitabı olarak algılanan Saint Exuperi'nin Küçük Prens'i içeriği bakımından 7'den 70'e herkesin okuyabileceği en güzel kitaplar arasında yer alıyor. Dünyanın en çok satan kitabı olan Küçük Prens'i bu kadar başarılı kılan içinde barındırdığı anlamlı sözleridir. İşte en güzel Küçük Prens kitabının alıntı sözleri;

Büyükler sayılara bayılırlar. yeni bir arkadaş edindiniz diyelim; onun hakkında hiçbir zaman asıl sormaları gerekenleri sormazlar. "sen nasılsın" demezler örneğin. ya da "hangi oyunları sever?" "kelebek koleksiyonu var mı" diye sormazlar. onun yerine "kaç yaşında?" derler. "kaç kardeşi var? kaç kilo? babası kaç para kazanıyor?", bu bilgilerle tanıyabileceklerini sanırlar arkadaşınızı. Eğer büyüklere "güzel bir ev gördüm, kırmızı kiremitli, pencerelerinde saksılar, damında ise kumrular var" derseniz, nasıl bir evden söz etmekte olduğunuzu bir türlü anlamazlar.

İnsan yalnız yüreğiyle doğruyu görebilir. Asıl görülmesi gerekeni gözler göremez.

Hoşça kal" dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görünmez.

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.

İnsanların artık anlamaya zamanları yok. Dükkânlardan her istediklerini satın alıyorlar. Ama dostluk satılan bir dükkân olmadığı için dostları yok.

"Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

En zoru budur. Kendini yargılamak , başkalarını yargılamaktan çok daha zordur. Kendini gerektiği gibi yargılayabilirsen , gerçek bir bilgesin demektir.

Biliyorsun ya...ben...sorumluyum çiçeğimden! Bir bilsen, öylesine kırılgandır ki! Çok da saf yüreklidir. Her şeye karşı kendini savunmak için yalnızca dört dikeni var...

Oysa aradıkları şey tek bir gülde ya da birazcık suda olabilir......Ama gözler kör. Ararken yüreğiyle bakmalı insan.

Çölü güzel kılan şey," dedi küçük prens, "bir köşesinde bir kuyu saklamasıdır..."

....Ama beni kendine alıştırırsan birbirimize ihtiyaç duyarız. Gözümde, dünyada eşin benzerin kalmaz. Senin gözünde de benim eşim benzerim olmaz...

İnsanlar mı? Sanırım onlardan altı ya da yedi tane var. Yıllar önce görmüştüm. Ama nerede oldukları hiç bilinmez. Rüzgâr nereye eserse oraya giderler. Kökleri yoktur, güçtür onların yaşamları.

Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlayamaz, çocukların hiç durmadan onlara açıklama yapmak zorunda kalması çok yorucu bir şey.

Birinin sizi evcilleştirmesini kabul etmişseniz, biraz olsun gözyaşı dökmeyi de göze alacaksınız…

Yıldızlar bütün insanların , ama her insan için aynı değiller. Yolcular için , yıldızlar yol gösterici.Ötekiler için yalnızca gökyüzündeki pırıltılar .Bilim adamları için birer problem. İş adamı için zenginlik.Ama bütün yıldızlar sessiz. Sen... Yalnızca sen yıldızlara herkesten farklı sahip olacaksın.

Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğumuz için yeterlidir. 'çiçeğim işte şunlardan birinde' deriz kendi kendimize.

Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.

Büyükler, Onlar şekillerden hoşlanırlar. Onlara yeni tanıştığınız bir arkadaştan bahsetseniz,asla en önemli soruları sormazlar. Size arkadaşınızın sesinin nasıl olduğunu, hangi oyunları tercih ettiğini, ya da kelebek koleksiyonu yapıp yapmadığını hiçbir zaman sormazlar. “ Kaç yaşında? Kaç kardeşi var? Babası kaç lira kazanıyor? “ gibi şeyler sorarlar. Ancak bunları bildiklerinde onu tanımaya başladıklarını düşünürler.

***

- ''Senin gezegenindeki insanlar'' dedi Küçük Prens.

 ''Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar ama yinede aradıklarını bulamıyorlar...''

 ''Evet bulamıyorlar '' diye yanıtladım onu.

 ''Halbuki,aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir.''

 ''Haklısın'' dedim.Bunun üzerine küçük prens şöyle dedi:

 ''Ama gözler gerçeği görmez ki.Yüreğiyle aramalı insan.''

***

Diyelim, öğleden sonra dörtte geliyorsun, saat üçten itibaren içim mutluluktan kıpır kıpır olmaya başlar. Vakit yaklaştıkça, kendimi giderek daha da mutlu hissederim. Saat dört olur olmaz da bir telaş kaplar içimi: Ama, sen herhangi bir saatte gelirsen, yüreğimi ne zaman buna hazırlayacağımı bilemem.

Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, birkaç tırtıla katlanmam gerek.

İnsanların arasında da yalnızdır insan.

***

 Senin gezegenindeki insanlar dedi Küçük Prens.

 "Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar ama yinede aradıklarını bulamıyorlar ..."

  Evet bulamıyorlar diye yanıtladım onu.

 "Halbuki aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir"

 Haklısın dedim. Bunun üzerine Küçük Prens şöyle dedi :"Ama gözler gerçeği görmez ki yüreğiyle aramali insan ."